Odnowa biologiczna

ZALETY KORZYSTANIA Z ZABIEGÓW ODNOWY BIOLOGICZNEJ
Odnowa biologiczna w dzisiejszych czasach jest pojmowana jako kompleksowe oddziaływanie na organizm ludzki poprzez zastosowanie wszelkich dostępnych środków fizykalnych takich jak ciepło, zimno, promieniowanie słoneczne, pole magnetyczne itp. Czynniki te nie tylko działają na organizm ludzki powodując zmiany na poziomie komórkowym takie jak: odprowadzenie szkodliwych substancji przemiany materii, poprawienie ukrwienia, czy rozluźnienia mięśni. Stosując odnowe biologiczna w świadomy sposób wpływamy także na poprawienie stanu psychosomatycznego czyli poprawe nastroju, uwolnieni od stresu, który w dzisiejszym świecie tak często nas nęka. Przyspieszamy przez to regeneracje całego organizmu po ciężkiej pracy lub wyczerpującym treningu.
Stosując dobrze zaplanowaną odnowe biologicznaj jesteśmy w stanie poprawić w znacznym stopniu nasze samopoczucie, zmniejszyć zmęcznie , które nam często towarzyszy po wysiłku, a także przyspieszyć powrót do zdrowia współdziałając z procesem rehabilitacji.
Odnowa biologiczna szczególnie jest ważna w dzisiejszym sporcie wyczynowym gdzie jest wplatana w poszczególne cykle treningu ogólnego i specjalistycznego. Zabiegi mogą poprzedzać rozgrzewkę, gdzie szczególnie polecany jest masaż przedstartowy z zastosowaaniem kremów i kompozycji oliwek rozgrzewających. Zabiegi te podnoszą temperaturę mięśni i przygotowują je do wysilku zapobiegając tym samym kontuzjom.
Po zakończeniu treningu bardzo często wykorzystuje się masaż całościowy badź częściowy w celu szybkiego odprowadzenia szkodliwych metabolitów tj kwasu mlekowego lub jonów wodorowych. Popularnym zabiegiem po treningu jest także wizyta w saunie.