Terapia Plaatsmana

Terapia Plaatsmana

jest połączeniem różnych metod leczenia manualnego. Można w niej znaleźć część diagnostyki zaczerpniętą z metody Cyriaxa, która w doskonały sposób różnicuje źródło dolegliwości (części kurczliwe, niekurczliwe).

W terapii możemy spotkać również metody Maitlanda, gdzie ruch w stawie podzielony jest na tzw „kwadranty”. W diagnostyce dolegliwości bólowych kręgosłupa, a szczególnie dyskopatii zastosowanie ma metoda Mckenzie.

Dlatego sam Ger Plaatsman określa swój sposób leczenia jako terapia, a nie metoda. Dzięki dokładnemu badaniu manualnemu terapeuta jest w stanie określić źródło bólu i z powodzeniem może go wyeliminować. W konsekwencji prowadzi to do wyleczenia pacjenta a nie tylko czasowemu wytłumieniu dolegliwości bólowych.
Terapeuta w trakcie badania posługuje się schematem ciała ( body chart) wraz z pacjentem zaznacza dolegliwości bólowe odczuwane przez badanego. W wywiadzie pyta także o poprzednie incydenty bólowe oraz urazy, które miały miejsce w przeszłości. Każdy uraz, dolegliwość jest zaznaczana na schemacie co pozwala terapeucie na wyszukanie przyczyny dolegliwości bólowych.
Terapeuta stara się w holistyczny ( całościowy) sposób podejść do pacjenta dzięki czemu nie skupia się tylko na lokalnych urazach np. ból przedramienia w łokciu tenisisty ale także sprawdza ruchomość szyjnego odcinka kręgosłupa, przejścia szyjno- piersiowego, stawy żebrowo-poprzeczne staw ramienny, pierwsze żebro. Na przykładzie właśnie łokcia tenisisty można wytłumaczyć właśnie terapie wg Plaatsmana. Otóż dolegliwość ta może mieć właśnie przyczynę w w/w odcinkach ciała, które podczas badania należy wziąć pod uwagę. Ból umiejscawiający się w nadkłykciu bocznym kości ramiennej jest tylko objawem nieprawidłowo funkcjonującego łańcucha kinematycznego jakim jest cała kończyna górna wraz z częścią szyjną i piersiową kręgosłupa. Przeciążenie w  miejscu tego łańcucha może właśnie objawiać się bólem nadkłykcia, ale niekoniecznie tam jest jego główne źródło. Tylko dokładna diagnostyka i znajomość mechanizmów kompensacyjnych prowadzi do skutecznego leczenia.

Terapia Plaatsmana ma szerokie zastosowanie terapeutyczne.

Bóle głowy
dyskopatie
zespół bolesnego barku
rwa kulszowa
łokieć tenisisty
zespół de Qurveina
strzelające biodro
skręcenie stawu skokowego
ostroga piętowa
kolano skoczka