Liposukcja jest zabiegiem z rodzaju chirurgii plastycznej, polegającym na redukcji tkanki tłuszczowej. W zależności od naszej budowy może to być brzuch, uda pośladki. Istnieją czynniki ograniczające ilość tkanki tłuszczowej jaką można z danego obszaru ciała odessać w czasie zabiegu.

Ubranie uciskowe to podstawa

Bielizna uciskowa to przykry obowiązek każdego pacjenta po liposukcji. To ona zapewni, że skóra, pod którą nagle zabrakło dużej ilości tkanki tłuszczowej dostosuje się do nowych warunków. W pierwszej dobie po zabiegu bielizna musi być noszona bez przerwy. Dopiero w następnych dniach będzie można zdejmować ją na krótki czas. Zalecane jest stosowanie bielizny uciskowej nawet do pół roku od zabiegu. Bielizna uciskowa w pierwszych tygodniach zapobiegnie krwiakom. Będzie również odpowiednio modelowała ciało po zabiegu. Jest to męczący proces, dlatego też producencki starają się ułatwić pacjentom powrót do formy. Bielizna jest jak najbardziej funkcjonalna i wygodna.

Do masażu przystępujemy w 10-14 dobie po zabiegu, lub za zgoda lekarza prowadzącego po tygodniu . Warunkiem koniecznym jest zagojenie się ran po kaniuli, nie może być przeciwwskazań do masażu, stanów zapalnych, podwyższonej temperatury, itd.

Masaż po liposukcji w takich przypadkach to przede wszystkim kombinacje lekkich głaskań, rozcierań i ugniatań, także manipulacje tkankami miękkimi, dopiero później można wprowadzić wibracje.

Masażu nie możemy wykonywać w sytuacji jakichkolwiek komplikacji po zabiegu. Początkowo omijamy także miejsca występowania ewentualnych większych siniaków, jeśli występują, pracujemy nad nimi i obok nich.

Stosujemy manualny drenaż limfatyczny lub masaż odprowadzający, a następnie masaż łącznotkankowy w celu rozmiękczenia blizn po wprowadzeniu kaniuli celem uelastycznienia tych miejsc.

Zabiegi wykonujemy w serii, najlepiej  3 razy w tygodniu najlepiej co drugi dzień. Z reguły jest to od 10-15 zabiegów.

Podczas zabiegów masażu po liposukcji stosujemy zasadę zwiększania intensywności oraz stopniowego opracowania tkanek miękkich. Przeciwwskazane jest stosowanie technik oklepywania. Ze szczególna ostrożnością opracowujemy wewnętrzne strony ud ze względu na duża wrażliwość tych okolic.