Łąkotki stawowe to chrzęstno-włókniste twory w skład których 75% stanowi woda, kolagen typu I, kwas hialuronowy, proteoglikany, fibrochondrocyty. Kolagen układa się okrężnie i skośnie przez co podczas obciążenia rozszerza się. Łąkotki stawowe w stawie kolanowym mają na przekroju kształt klina pełnią rolę amortyzatorów, zmniejszają tarcie, poprawiają smarowanie stawu i dopasowują kształt powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej. Łąkotka boczna jest krótsza od przyśrodkowej, a jeżeli chodzi o kształt jest od niej bardziej zakrzywiona. Łąkotka przyśrodkowa jest szersza i krótsza, a kształtem przypomina sierp. Uszkodzenie łąkotek jest częstym urazem z jakim do czynienia maja lekarze sportowi, ortopedzi oraz fizjoterapeuci
BIOMECHANIKA ŁĄKOTEK
USZKODZENIE ŁĄKOTEK
Do uszkodzenia łąkotek dochodzi przy uprawianiu w zasadzie każdego sportu. Mechanizmem najczęściej spotykanym jest uraz w trakcie nagłego prostowania stawu kolanowego znajdującego się w częściowym zgięciu i rotacji, lub też w czasie przeprostu.
Rodzaje uszkodzeń łąkotek
Uszkodzenie łąkotek dzielimy na kilka typów.
Pionowe podłużne (pełne i niepełne) – tzw. rączka od wiadra.
Skośne typu języczka-dziób papugi Zwykle są spotykane pomiędzy 1/3 środkową łąkotki, a rogiem tylnym. Wolny, uszkodzony fragment zakleszcza się w nieprawidłowej pozycji, powodując bolesne pociąganie połączenia łąkotkowo-torebkowego i pogłębianie się uszkodzenia.
Uszkodzenie łąkotek horyzontalne są wynikiem nadmiernych sił ścinających i mogą być związane z tworzeniem się torbieli łąkotkowych.
LECZENIE USZKODZONYCH ŁĄKOTEK
Można wyróżnić dwa rodzaje leczenia uszkodzonych łąkotek zachowawcze oraz operacyjne. Leczenie zachowawcze można zastosować jednak tylko w przypadku gdy uszkodzenie łąkotek zlokalizowane jest w tylnej ukrwionej części. Należy dodać także, że szczelina pęknięcia w tym wypadku nie może przekraczać 5 mm, a uszkodzona struktura musi pozostać stabilna.
Leczenie operacyjne polega na wykonaniu rutynowej artroskopii z dojścia przednio-biocznego i przednio-przyśrodkowego i w zależności od lokalizacji oraz wielkości uszkodzenia łąkotki dokonuje się zszycia lub usunięcia fragmentu łąkotki. Wyróżnia się trzy typy naprawy artroskopowej łąkotek tj szycia:
- inside-out przez oba fragmenty uszkodzonej łąkotki przeprowadza się giętka igłę od wewnątrz stawu na zewnątrz
- outside-in analogicznie jak wyżej z tym, że igłę przeprowadza się od zewnątrz do środka
- all-inside igła nie wychodzi poza torebkę stawową
Usunięcie łąkotki czyli meniscektomia może być całkowita lub częściowa.Wykonuje się ją w przypadku uszkodzenia w strefie pozbawionej naczyń lub przy znacznym uszkodzeniu oderwanego fragmentu łąkotki. Uszkodzenie łąkotek w którym zostało wycięte 40-50% łąkotki może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym.
W przypadku meniscektomi całkowitej lub jej znacznej części istnieje możliwość przeszczepu łąkotki. Kolagenowe lub poliuretanowe protezy łąkotek tego typu przeszczepy stosowane są w uszkodzeniach częściowych lub przeszczepy allogeniczne od dawcy implantowane w miejsce całkowicie usuniętej łąkotki, które po wgojeniu i przebudowie stają się tkanką własną chorego zastępującą usuniętą łąkotkę.
USZKODZENIE ŁĄKOTEK POSTĘPOWANIE REHABILITACYJNE PO SZYCIU.
Usprawnianie po uszkodzeniu łąkotek możemy podzielić na pewne etapu:
Etap pierwszy:
- Od 0-2 tygodni stosujemy okłady z lodu w formie cold pack codziennie przez 20 minut schładzając kończynę i redukując obrzęk powstały po operacji. Stosujemy chodzenie z asekuracja kul łokciowych nie obciążając operowanej k. dolnej przez okres do 6 tygodni.
- mobilizacja rzepki
- profilaktyka konfliktu w stawie rzepkowo – udowym
- masaż przedniej i tylnej grupy mięśni uda
- ruchy bierne do granicy bólu do pełnego wyprostu i maksymalnego możliwego zgięcia
- ruchy samowspomagane i czynne zgięcie i wyprostu w stawie kolanowym
- ćwiczenia mięśnia czworogłowego i mięśni zginaczy stawu kolanowego
- ćwiczenia mięśni przywodzicieli stawu biodrowego i pośladków na piłce
- elektrostymulacja mięśnia VMO
- w warunkach domowych stosujemy ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego, streching, okłady z lodu
Etap drugi
- 3-6 tydzień kontynuujemy postępowanie z pierwszego etapu,
- zwiększamy zakres ruchomości stawu klanowego
- stosujemy ćwiczenia w zamkniętych łąńcuchach kinematycznych sta stawu biodrowego i kolanowego
- suche igłowanie i terapia mięśniowo-powięziowa
- kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych
Etap trzeci
- 7-12 tydzień pełne obciążenie operowanej kończyny
- ćwiczenia propriocepcji w staniu na poduszce sensomotorycznej, „batucie”, przysiady z kokontrakcją mięśni kulszowo-goleniowych,
- stanie jednonóż na niestabilnym podłożu
- ćwiczenia w basenie wg zaleceń fizjoterapeuty
- rower z obciążeniem
- wypady jednonóż w przód i tył
Etap czwarty
- powyżej 12 tygodnia powrót do sportu.