Rwa Kulszowa- z łać. ischias potocznie nazywana ischialgią, jest to zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe najczęściej l5 lub S1 (nerw kulszowy). Nerw kulszowy jest największym nerwem występującym w ciele człowieka. Powstaje z połączenia czterech lub pięciu korzeni nerwowych, wychodzących z kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Są to korzenie L5, S1, S2 oraz zwykle również korzeń S3 i częściowo korzeń L4, tworzące tzw. splot krzyżowy. Następnie nerw kulszowy wychodzi spod dolnego brzegu mięśnia gruszkowatego i pośladkowego wielkiego. Dalej biegnie na tylnej powierzchni uda w kierunku dołu podkolanowego.

1. OBJAWY RWY KULSZOWEJ

Rwa kulszowa może mieć ostry początek np: związany z podniesieniem ciężkiego przedmiotu z podłoża w nieodpowiedni sposób.  Inna przyczyna to konsekwencja zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego. Ból krzyża jest pierwszym objawem poprzedzającym bóle korzeniowe w ok. 60% przypadków. W zależności od tego, który z korzeni nerwowych został uciśnięty, ból może promieniować. Parestezje są odczuwalne do: pośladka (najczęściej), tylnej lub bocznej powierzchni uda, podudzia i stopy, sięgając aż do palców.

2. RWA KULSZOWA LECZENIE

Rwa kulszowa jest rodzajem zapalenia więc w przypadku ostrego epizodu bólowego należy ograniczyć obciążenie kręgosłupa oraz unikać ruchów zginania do przodu. Zaleca się leżenie nie dłużej niż 1-2 dni w łóżku w pozycji embrionalnej bądź też pozycji, która dla pacjenta jest najdogodniejsza. Najczęściej jest to leżenie na boku z poduszką pomiędzy kolanami. Dolegliwości bólowe mogą się znacznie zmniejszyć poprzez zastosowanie terapii manualnej  np metodą Cyriaxa lub też metodą Mckenzie W przypadku występowania punktów nadmiernej wrażliwości bólowej możemy zastosować suche igłowanie Jeżeli dolegliwości bólowe mimo zastosowania terapii manualnej oraz suchego igłowania nadal się nie zmniejszają pomocne może okazać się działanie wyciągu lędźwiowego

Pozytywnym wynikiem leczenia jest zredukowanie bólu oraz promieniowania w kończynie dolnej, scentralizowanie bólu w kręgosłupie oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości w odcinku lędźwiowym. Rwa kulszowa w przypadku braku poprawy po 6-8 tygodniach leczenia i rehabilitacji konieczne jest zasięgnięcie opinii neurochirurga.

3. PROFILAKTYKA RWA KULSZOWA

Dolegliwości jakie towarzyszą rwie kulszowej czyli ból zdrętwienie w kończynie dolnej mogą mieć charakter przewlekły i czasami następują nawroty dolegliwości. Z racji tego ważna jest profilaktyka prowadzona poprzez:

  • edukację pacjentów
  • ergonomię pracy
  • systematyczne wzmacnianie mięśni głębokich grzbietu
  • aktywność fizyczną
  • prawidłowe odżywianie

4. Edukacja pacjentów rwa kulszowa

Jest to zadanie przede wszystkim dla fizjoterapeuty, lekarza, terapeuty, aby uświadomić pacjentom czym jest rwa kulszowa. Jakie ma objawy, jak wygląda leczenie i rehabilitacja tego schorzenia.

5. Ergonomia pracy

Stanowisko pracy osoby pracującej przed komputerem powinno być dostosowane do warunków fizycznych tj wzrostu i zasięgu ramion pracownika. Zastosowanie się do poniższej grafiki skutkuje zmniejszeniem nacisku na kręgosłup szyjny oraz lędźwiowy.  Wymusza prawidłową postawę ciała, która jest niezbędna w celu uniknięcia nadmiernego obciążenia kręgosłupa.

Ciężka fizyczna praca np: w budownictwie lub górnictwie przyczynia się w bardzo dużym stopniu do powstania rwy kulszowej. Poniższa grafika obrazuje jakiej wielkości siły działają na trzeci krąg lędźwiowy w zależności od pozycji ciała oraz  wielkości obciążenia dodatkowego. Dźwigając ciężar w nieprawidłowym ustawieniu na 3 krąg lędźwiowy działa siła wielkości 220 N co prowadzi do znacznego wzrostu ciśnienia śróddyskowego i może doprowadzić do pęknięcia pierścienia włóknistego oraz powstania przepukliny międzykręgowej 

10 ĆWICZEŃ NA RWĘ KULSZOWĄ

  1. Ćwiczenia wg metody Mckenziego
  2. Plank przodem
  3. Plank leżąc bokiem
  4. Streching mięśni dwugłowych
  5. Mobilizacje n kulszowego
  6. Napinanie mięśnia poprzecznego brzucha
  7. Ćwiczenia mięśni dna miednicy
  8. Rozciąganie mięśnia brzuchatego łydki
  9. Mobilizacja opony twardej
  10. Rozciąganie mięśnia czworogłowego uda