1. Czym jest chiropraktyka?
Chiropraktyka w Polsce nie tak dobrze znana forma terapii kojarzona bardziej z kręgarstwem. Jest to terapia oparta na badaniu i wyszukiwaniu nieprawidłowego położenia kręgów za pomocą palpacji czyli dotyku i korekcji tych nieprawidłowości. Zajmuje się głównie kręgosłupem, ale także stawami obwodowymi tj kolanowym, biodrowym, ramiennym, łokciowym oraz nadgarstkiem
2. Kto to jest chiropraktyk?
Chiropraktykiem jest osoba, która ukończyła specjalistyczne kursy uprawniające ja do stosowania danej metody chiropraktycznej. Posiada doskonałą znajomość anatomii oraz biomechaniki ludzkiego ciała. Często chiropraktyką zajmują się lekarze medycyny oraz absolwenci kierunku fizjoterapii.
3. Chiropraktyka co można leczyć za jej pomocą?
Za pomocą chiropraktyki można leczyć choroby związane z kręgosłupem tj:
- bóle krzyża
- lumbago
- rwę kulszową
- migreny
- zaparcia
- bóle w klatce piersiowej
- szumy w uszach
- zawroty głowy
- zespół bolesnego barku
- niestrawność
- zgaga
- zespół szyjny kręgosłupa
- impotencja
4. Czy zabiegi chiropraktyki są bezpieczne?
Zabiegi chiropraktyki wykonywane przez kwalifikowanego terapeutę są zupełnie bezpieczne i bezbolesne. Podczas pierwszej wizyty terapeuta wykonuje badanie manualne w celu odnalezienia zablokowanego segmentu kręgosłupa i za pomocą ręcznych manipulacji doprowadza do odblokowania stawów kręgosłupa. Badanie jest poprzedzone wnikliwą analizą zdjęć RTG lub TK, które pacjent powinien posiadać. Szczególnie ważne są badania obrazowe gdy pacjent doznał wcześniej urazu np wypadek samochodowy, upadek z wysokości.
5. Ile potrzebne jest zabiegów żeby uzyskać poprawę?
Wszystko zależy od stanu pacjenta. W stanach ostrych wystarczy od 1-3 zabiegów, aby uzyskać poprawę. W stanach przewlekłych trwających od 3-6 miesięcy potrzeba od 4-6 zabiegów. Warto co jakiś czas poddawać się kontrolnym zabiegom oraz stosować się do zaleceń terapeuty w celu zapobiegania nawrotom schorzenia.
6. Chiropraktyka a przeciwskazania?
Oczywiście jak każda forma leczenia chiropraktyka ma także swoje przeciwskazania. Są to przede wszystkim:
choroba nowotworowa
zaawansowana ciąża
świeże złamania
osteoporoza kości
gruźlica kości
reumatoidalne zapalenie stawów w okresie ostrym
przepuklina jądra miażdzystego ze znacznym uciskiem na korzeń nerwowy
obustronny objaw Lasequa
Brak współpracy ze strony pacjenta jest także dużym przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu chiropraktyki.
7. Jak często powinno się korzystać z zabiegów chiropraktyki
Przestrzegając zasad profilaktyki powinno się korzystać regularnie 1 raz na miesiącu z zabiegów u chiropraktyka. Pozwoli to na utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej formie i zabezpieczy przed nawrotami dolegliwości.