Wyciąg lędźwiowy stosuje się w pozycji leżącej. Pacjent leżąc na plecach zostaje przypięty do urządzenia, które rozciąga dolny odcinek kręgosłupa za pomocą siły pneumatycznej. Siła ciągu jest zależna od masy ciała pacjenta. Zabiegi rozpoczyna się od siły ciągu wynoszącej 1/5 masy ciała, a następnie zwiększa się do 1/2 masy ciała.
Rozciągnięcie powoduje poszerzenie przestrzeni międzykręgowej, zmniejszenie napięcia mięśniowego, lepsze odżywienie krążka międzykręgowego oraz zmniejszenie ucisku na korzenie nerwowe. Zmniejszenie ucisku powoduje, że następuje przywrócenie przewodnictwa nerwowego i poprawa reakcji w badaniu odruchów np Odruchu kolanowego, skokowego, które w wyniku ucisku mogły być osłabione. Ucisk może być spowodowany występowaniem przepukliny międzykręgowej lub zmianami zwyrodnieniowymi .

Zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować stenozę otworu międzykręgowego. Objawami charakterystycznymi dla stenozy otworowej będzie nasilający się ból oraz promieniowanie do kończyny dolnej podczas długo utrzymującej się pozycji stojącej. Objawy będą zmniejszały się podczas siedzenia. W pozycji siedzącej otwory międzykręgowe ulegają poszerzeniu i ewentualny ucisk na korzeń nerwowy ulega redukcji. W gabinecie posługuje się wyciągiem lędźwiowym amerykańskiej firmy Saunders, jest to urządzenie które z powodzeniem stosuje w swojej praktyce od 12 lat.

1. DZIAŁANIE WYCIĄGU LĘDŹWIOWEGO

Rozciągnięcie przykurczonych torebek stawowych. Uwolnienie uwięźniętych kosmków błony maziowej w stawach międzywyrostkowych Uwolnienie uciśniętych korzeni. Wytworzenie podciśnienia wewnątrz krążka międzykręgowego w celu ewentualnego powrotu na miejsce przemieszczonego jądra miażdżystego. Napięcie więzadła podłużnego tylnego celem wepchnięcia na miejsce przemieszczonego jądra miażdżystego.

2. WYCIĄG LĘDŹWIOWY

jest stosowany przez około 20 minut. W ciągu kilku minut od zastosowania wyciągu włącza się tzw obrona mięśniowa, która jest spowodowana występowaniem odruchu na rozciąganie. Po około 15 minutach obrona mięśniowa zmniejsza swoją aktywność  oraz następuje właściwe działanie wyciągu.
Zabiegi są stosowane w serii liczącej 10 zabiegów, codziennie lub co drugi dzień dzięki czemu jest możliwość uzyskania szybkiej poprawy. Po zastosowanym wyciągu należy odpocząć w pozycji leżącej przez kilka minut, można także jeżeli są do tego wskazania wykonać serię ćwiczeń wg metody Mckenziego. W przypadku występujących objawów dyskowych ból ulega centralizacji tj przestaje promieniować do kończyny dolnej. Bardzo dobrym dodatkiem do który można zastosować przed wyciągiem jest rozgrzewanie promieniami podczerwieni odcinka lędźwiowo-krzyżowego w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz poprawy krążenia.

W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżenia na plecach. Pod kolanami może znajdować się poduszka, wałek dla zwiększenia wygody podczas leżenia.  Górna część wyciągu w postaci pasów zapinana jest na wysokości klatki piersiowej. Dolna część wyciągu zapinana jest na rzepy w okolicy miednicy. Podczas pompowania wyciągu górna i dolna część są odsunięte od siebie. Zabieg jest bezbolesny i nie jest obarczony ryzykiem jakiegokolwiek powikłania w postaci pogorszenia stanu zdrowia.

3. Wyciąg lędźwiowy wskazania

  • dyskopatia
  • rwa kulszowa
  • bóle krzyża
  • lumbago
  • zapalenie korzonków
  • mrowienie w kończynach dolnych
  • bóle dolnego odcinka kręgosłupa
  • wypadnięcie dysku

4. Przeciwwskazania do zabiegu:

  • pourazowe uszkodzenia kręgosłupa (złamania kręgów)
  • niestabilnosć kręgosłupa
  • ZZSK
  • RZS
  • nowotwory kręgosłupa
  • ciąża
  • stan po wszczepieniu implantów w kręgosłupie

Umów się na zabieg dzwoniąc pod numer 668-822-981

Wyciąg lędźwiowy jest alternatywą w przypadku operacji neurochirurgicznych