Suche igłowanie -(dry needling) to nowatorski zabieg polegający na terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych za pomocą igieł akupunkturowych zazwyczaj o grubości 150-300 mikrometrów i długości od 15-50mm. Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (MPPS) mogą pojawiać się w okolicach brzuśca mięśniowego, w powięziach, na przebiegu włókien mięśniowych powierzchownych i głębokich. Główną przyczyną powstania MPPS są przeciążenia układu ruchu, urazy, naciągnięcia, długotrwała praca statyczna. Duży wpływ ma także stres, napięcie emocjonalne, problemy metaboliczne, niedobór witamin i mikroelementów (w szczególności witamin z grupy B oraz magnezu).
PUNKTY SPUSTOWE
można podzielić na aktywne-to takie, które powodują ból w spoczynku nasilający się w trakcie skurczu i rozciągania mięśnia oraz nieaktywne-to takie, które nie powodują bólu w spoczynku, ale w wyniku nacisku wyczuwalna jest ich obecność. Cecha charakterystyczna punktów spustowych jest fakt, że ból może być odczuwalny w odległym miejscu od źródła oraz może mieć charakter parestezji. Może także towarzyszyć reakcja drżeniowa (drżenie mięśnia na krótkim odcinku, zanikające w odległości niewielkiej odległości od miejsca, w którym powstało), w wyniku prześlizgnięcia się palcami po tym paśmie).
Technika zabiegu polega na zlokalizowaniu punktu spustowego wbiciu igły w zlokalizowany punkt i wywołaniu reakcji drżeniowej. W trakcie całego procesu staramy się maksymalnie zredukować reakcję drżeniową na wbicie igły. Terapia jest tym skuteczniejsza im celniej zlokalizujemy punkt spustowy i precyzyjnie trafimy igłą. Po wyciągnięciu igły punkt możemy opracować za pomocą terapii mięśniowo-powięziowej.
Suche igłowanie z pozoru przypomina zabieg akupunktury, ale jedynym podobieństwem są igły, których używamy do nakłuwania punktów spustowych. W tradycyjnej akupunkturze działamy w celu poprawy przepływu energii w kanałach energetycznych poprzez nakłuwaniu meridianów. Natomiast w suchym igłowaniu naszym celem jest lokalizacja mięśniwo-powięziowych punktów spustowych.
Typową reakcja pozabiegową na suche igłowanie mogą być siniaki, lub 1-2 dniowa przeczulica i bolesność miejsca nakłuwanego.
Wskazania do suchego igłowania
- mięśniowo-powięziowe punkty spustowe
- rwa kulszowa
- dyskopatia
- bóle głowy
- migreny
- zespół łokcia tenisisty
- rekonstrukcja więzadła krzyżowego
- endoproteza stawu biodrowego
Przeciwwskazania do suchego igłowania
żylaki, zakrzepica, owrzodzenia, różnego rodzaju, niezdiagnozowane złamania, osteoporozę, miejscowe i ogólne uszkodzenia skóry, infekcje, obrzęki limfatyczne, gorączkę, a także zbyt duży ból podczas terapii.