Powięź jest miękkotkankową częścią tkanki łącznej znajdującą się w całym ciele człowieka. Powięź otacza i przenika wszystkie narządy, mięśnie, tkanki miękkie,  kości i włókna nerwowe tworząc rusztowanie pozwalające na funkcjonowanie poszczególnych układów w ciele człowieka. Na powięź bardzo duży wpływ mają oddziaływania takie właśnie jak manipulacje powięziowe. 

Ciało człowieka zostało wg Luigiego Stecco podzielone na 14 segmentów.  Wyróżnić możemy: (głowa, szyja, klatka piersiowa, lędźwie, miednica, łopatka, k ramienna, łokieć, nadgarstek, palce, biodra, kolano, stopa). Każdy segment może poruszać się w każdym kierunku w trzech płaszczyznach, daje to łącznie 6 kierunków. Wprowadzone zostało także pojęcie jednostki mięśniowo-powięziowej (MP). Definiowana jest jako przedział powięziowy związany z jednym kierunkiem ruchu.

W skład jednostki mięśniowo-powięziowej wchodzą:

  • jednostka motoryczna zlokalizowana w jednym lub więcej mięśniach poruszających segmentem ciała w określonym kierunku.
  •  staw
  • elementy nerwowe
  • elementy naczyniowe
  • powięź łącząca te wszystkie elementy

TEORIA METODY STECCO

W przypadku dysfunkcji powięziowch mamy do czynienia z densyfikacjami czyli ze wzrostem lepkości hialuronianu, który to powoduje zmniejszenie przesuwalności się warstw i czyni strukturę powięziową bardziej sztywną.  Najczęściej w badaniu palpacyjnym objawia się to zgrubieniami a pacjent w miejscu wystąpienia densyfikacji odczuwa ból o charakterze kłującym.

Manipulacja powięzi polega na odnalezieniu zmienionego punktu za pomocą palpacji i opracowaniu go, aby densyfikacja zniknęła pod wpływem ciepła dostarczonego przy użyciu tarcia. Odnalezione punkty tworzą pewne sekwencje w określonych płaszczyznach ruchu. Przed każdym leczeniem punktu decydujemy który segment ciała ma być poddany weryfikacji. Badamy siłę mięśniową i wyszukujemy najbardziej osłabiony łańcuch (sekwencje ).

Przykładowy pacjent.

Pacjentka lat 35 zgłosiła się z bólem w okolicy rzepki występującym po bieganiu. Ból zlokalizowany jest w okolicy więzadła właściwego rzepki i występuje w chwili obecnej przy schodzeniu ze schodów. Dolegliwości bólowe pacjentka określa w skali bólu VAS 6/10 . Nie zgłasza innych dolegliwości.

Po zbadaniu palpacyjnym znajdujemy u pacjentki punkt AN-GE który odpowiada centrum koordynacji dla stawu kolanowego. Jest to ruch przedni kolana wg Stecco to Ante Genu czyli w skróci

Manipulacje powięziowe leczenie

Za pomocą kostek manipulujemy zdensyfikowany punkt który znajduje się w połowie długości kości udowej pomiędzy głową prostą, a głową boczną mięśnia czworogłowego uda. W trakcie manipulacji pacjentka odczuwa wyraźne kłucie, a także może informować nas o pojawieniu się znajomego bólu kolana. Leczenie takiej densyfikacji trwa około 3 minut, po czym wykonujemy ponowne testujemy staw kolanowy w celu weryfikacji stanu pacjentki. Usunięcie zdensyfikowanego punktu powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę zakresu ruchomości oraz zwiększenie siły mięśniowej ponieważ więcej jednostek mięśniowo-powięziowych jest zaangażowanych w ruch prostowania stawu kolanowego.

W swojej metodzie FM czyli Manipulacji Powięziowych Stecco wprowadza kilka podstawowych pojęć oto kilka z nich:

  1. Centrum Koordynacji :jest to swoistego rodzaju koordynator jednostek motorycznych wykonujących określony ruch (tj działających w jednym określonym kierunku). Centrum jest tworzone przez trakcję przenoszoną z włókien intrafuzalnych do omięsnej i namięsnej.
  2. Centrum Percepcji: