powstała w latach 70-tych metoda leczenia manualnego została zapoczątkowana przez Wilh. P. Ackermanna. 50 letnie doświadczenie szwedzkiego chiropraktyka zaowocowało powstaniem nowej koncepcji leczenia schorzeń kręgosłupa, której główny cel polegał na wyeliminowaniu przyczyny dolegliwości.
- Wg Ackermanna dolegliwości bólowe kręgosłupa najczęściej spowodowane są wadliwym ustawieniem miednicy. Prowadzi to do wtórnych przemieszczeń w obrębie całego szkieletu. Wskutek wadliwego ustawienia miednicy dochodzi do kompensacyjnych przemieszczeń, które powodują dolegliwości bólowe. Przemieszczenia mają charakter odwracalny dlatego wszelkie zmiany są możliwe do korekcji podczas zabiegu. Metoda Ackermanna sprawdza się w leczeniu dysfunkcji o charakterze funkcjonalnym, natomiast długotrwale utrzymujące się zmiany funkcjonalne mogą prowadzić do wystąpienia zmian strukturalnych tj osteofity.
Fundamentalne znaczenie dla utrzymania prawidłowej postawy ma miednica oraz stawy krzyżowo-biodrowe. To one jako pierwsze podczas terapii są badane. Poza tym podczas badania terapeuta palpacyjnie sprawdza położenie wszystkich kręgów zaczynając od odcinka lędźwiowo-krzyżowego, a kończąc na odcinku szyjnym oraz stawach szczytowo-obrotowym i szczytowo-potylicznym. Każda dysfunkcja, która zostanie wykryta jest poddawana terapii.
2. Charakterystycznym objawem przemawiającym za istnieniem dysfunkcji o charakterze funkcjonalnym jest różnica w długości kończyn dolnych. Różnica jest także widoczna na zdjęciach RTG obejmujących miednicę, gdzie można zaobserwować nierówne ustawienie głów kości udowych, wadliwe ustawienie spojenia łonowego w stosunku do kości kręgów guzicznych. Występują pozorne różnice w wielkości otworów zasłonowych co jest objawem skręcenia talerzy kości biodrowych.
3. Objawy spowodowane przemieszczeniem w obrębie kręgosłupa mogą w konsekwencji prowadzić do:
- rwy kulszowej
- bóli migrenowych
- szumów w uszach
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego
- kołatania serca
- bóli pseudo-wieńcowych
- zatwardzeń
- zgagi
- trudności z przełykaniem
- stany lękowe
- dyskopatii
- zawroty głowy
- impotencji
Terapeuta posługujący się metodą Ackermanna jest w stanie usunąć zmiany funkcjonalne, które napotkał w trakcie dokładnego badania palpacyjnego. Pacjent po kilku zabiegach uzyskuje znaczną redukcję dolegliwości bólowych, które towarzyszyły mu od miesięcy.
4. Jak każda terapia tak również metoda Ackermanna ma swoje przeciwwskazania. Są to przede wszystkim:
- osteoporoza,
- świeże złamania,
- gorączka,
- choroby nowotworowe,
- gruźlica kości,
- obustronny objaw Lasequa,
- znaczne osłabienie odruchów ścięgnistych,
- zaawansowane stadium choroby Bechterewa.
5. Metoda Ackermanna
jest coraz bardziej popularną wśród polskich fizjoterapeutów ponieważ stała się skutecznym narzędziem w rękach doświadczonego terapeuty. Szybka i bezbolesna terapia poprzedzona dokładną analizą zdjęć rtg oraz badaniem palpacyjnym skutecznie usuwa dysfunkcje kręgosłupa i poprawia postawę ciała pacjentów. Terapia składa się zazwyczaj z 3-6 zabiegów. Metoda Ackermanna powinna być stosowana tylko przez certyfikowanych terapeutów.